Leo Kunnas: Puhastuskülm

Romaani peategelane Peeter Tergens tegutses noore mehena Leo Kunnase 2001. aastal ilmunud raamatus „Sõdurjumala teener”. Seejärel ilmus ta välja romaanis „Sõda 2023“. Nüüd toob Kunnas ta tagasi lugejate ette. Lühiromaan „Puhastuskülm“ kirjeldab Tergensiga juhtunut pärast surma. Minategelane leiab end jäiselt tühermaalt, kus ekseldes kohtab 1200 aastat varem elanud viikingite ajast pärit jarl Skallagrimrit, kes hakkab oma kaaslast kutsuma Eistlandur Hallhabemeks.
Nüüd rändavad kaks eri aastatuhandest pärit sõjameest koos ja avastavad kummalist maailma, kust ei ole võimalik pääseda isegi läbi enesetapu. See ei ole reaalne maailm, aga ei ole ka Põhjala sõdalaste surmajärgne Valhalla. Riided, relvad, varustus ja laskemoon ei kulu. Patareid ei saa tühjaks. Aja kulgemine puudub. Plahvatustes purustatu omandab taas esialgse kuju. Inimkeha jahtub miinus kahekümne kraadini, aga toimib siiski ning pidevast nälja- ja külmatundest hoolimata saab hakkama vee ja toiduta. Tergens annab jarl Skallagrimrile tänapäevast haridust ja näiliselt lõputu ajaga jõuab jarl õppida palju.
„Kui see polnud päris põrgu, kus me siis olime? Poolpatuseid kristlasi ootas puhastustuli. Mis oli selle koha nimi? Puhastusnälg? Puhastuskülm? Ma ei teadnud.“
Sõjamehed mõtisklevad ja otsivad teed Valhallasse. Neid ootavad uued katsumused ja küsimused ning lõpuks ka lahkuminek ja vastused.

Kirjastus Hea Lugu, 136 lk.

Rubriigid: Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.