Uus ulme.ee leht

Nagu näha võib on ulme.ee nägu viimaks muutunud. Kasutusel on wordpressi mootor ja loobutud on mitmetest lahendustest ja süsteemist (nt foorumist). Mõned asjad ei pruugi veel töötada nagu vaja ja probleemidest ja vigadest võib teada anda joel.jans@eenet.ee

Võib juhtuda, et dns pole uuenenud ja satute aegajalt veel vanale lehele aegajalt. Sellest, kas vanale viskas või ei, saab aru teatest “Soovitud moodulit veeb ei leitud.”
Lahendus on lihtsalt oodata kuni nimeserverite kirjed on igalpool uuenenud.

Vana leht on kättesaadav aadressilt http://vana.ulme.ee

Uudiste uus rss on kättesaadav http://ulme.ee/veeb/?feed=rss2&lang=et

Päise piltide autoriks Meelis Krošetskin.

Posted in Uudised | Uus ulme.ee leht kommenteerimine on välja lülitatud

Olulist!

Teadlaste Öö festivali tänavune teema on “Teadus ja ulme”. Oma üritustega kavatseb festivalil osaleda ka Eesti Ulmeühing.

Lähiajal avaldame siin ka täpsemad plaanid.

 

 

 

Posted in Uudised | Olulist! kommenteerimine on välja lülitatud

Jana Vagner: Vongozero

Apokalüptiline põnevik räägib maailmast, kus inimesed on silmitsi surmava gripiviirusega.

Vene kirjaniku Jana Vagneri esimene romaan, apokalüptiline põnevik „Vongozero” räägib maailmast, kus inimesed on silmitsi surmava gripiviirusega. Selles kaoses, kus tavapärane elurutiin on katkenud ja maailma suurlinnad karantiinis, püüab noor perekond meeleheitlikult laastava haiguse eest põgeneda. Kuidas nad saavad hakkama uues maailmas, kus harjumuslikud reeglid enam ei kehti? Keerulises olukorras aitavad neid vaid ürginstinktid. „Vongozero” sai alguse blogisse kirjutatud järjejutust. Raamat on pälvinud tunnustust nii Venemaal kui ka Prantsusmaal, see on võitnud kirjandusauhindu ning tõlgitud juba mitmesse keelde. 2013. aastal ilmus romaanile ka järg. Jana Vagner on sündinud 1973. aastal Moskvas. Ta on lõpetanud Venemaa Riikliku Humanitaarülikooli, töötanud tõlgi, raadiodiktori ja logistikuna. Ta elab abikaasa, teismelise poja ja kahe koeraga.

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Jaana Peterson

336 lk, 24 eurot

29-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Jana Vagner: Vongozero kommenteerimine on välja lülitatud

Muriel Barbery: Haldjate elu

„Haldjate elu” on müstiline lugu kahest üleloomulike võimetega orvust Mariast ja Clarast.

Muriel Barbery „Haldjate elu” on müstiline lugu kahest üleloomulike võimetega orvust Mariast ja Clarast. Maria elab Prantsusmaal Burgundia üksildases külas ja ta suudab kõneleda loodusega. Clara kasvab üles Itaalias Abruzzo mägikülas ja on ebatavalise muusikaandega. „Haldjate elu” on justkui muinasjutt ja samas fantaasiakirjandus, ent eelkõige on see igavikuline lugu hea ja kurja võitlusest. Romaani tegevus kulgeb määratlemata ajas, oma rolli mängivad müüdid, legendid ja rahva­uskumused. Barbery lopsakas stiil on viimseni lihvitud ja keel kohati arhailise maiguga. 1969. aastal Marokos sündinud prantsuse kirjanik ja filosoofiaõppejõud Muriel Barbery on avaldanud kolm romaani. Eesti keeles on kirjastuselt Varrak ilmunud „Siili elegants” (2012).

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Pille Kruus

240 lk, 19 eurot

29-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Muriel Barbery: Haldjate elu kommenteerimine on välja lülitatud

Margus Haav: Kuidas lõhnab kuri

Eesti autori lühem düstoopiline debüütromaan

“Nende röövretked olid aastatega jäänud järjest harvemaks. Esiteks ei olnud nende tegevusraadiuses suurt midagi enam võtta jäänud ning lisaks oli väljas viimastel aastatel muutunud ohtlikumaks kui kunagi varem. Kord tabasid nad mehe, kes kuulus gängi. Nad avastasid ta juhuslikult hoonest, kuhu sisse murdsid. Mees peitis ennast pööningul. Laelaudade naksumine andis ta ära. Tal oli kirves ning sellega suutis ta Berkile õlga lüüa, enne kui pärast lühikest, kuid karmi võitlust Olaf ja teised temast jagu said. Nad riputasid ta käsipidi maja suure saali lühtrikonksu külge. Mees teadis, et ta sureb. Küsimus oli ainult selles, kas surm tuleb raske või kerge. Ta oli vintske vend ning palju temast välja pigistada ei õnnestunud.”

On aatomisõdade ja tsivilisatsiooni hävingu järgne aeg. Unustatud rannakülas elab Erik koos oma isa Einariga. See küla on käputäie inimeste viimane pelgupaik, mis ühel ööl – nagu kõik muugi – ootamatus rünnakus oma otsa leiab. Põgenema pääsevad kolm meest ja üks poiss, kes läbi õõvastavalt veriste ohtude, geomeetriliselt kuhjuvate laibahunnikute saatel, tuhande kilomeetri kaugusel asuvasse Linna teele asuvad.

Kirjastus Fantaasia
Sari: Sündmuste Horisont

128 lk, 21 eurot

25-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Margus Haav: Kuidas lõhnab kuri kommenteerimine on välja lülitatud

Ari Marmell: Varga pakt

Young adult fantasy, Widdershini-sarja esimene raamat Ameerika autorilt

Kunagi oli ta Adrienne Satti, Davilloni orvuke. Tal õnnestus viletsusest välja murda ja linna aristokraatia hulka tõusta, otsekui muistses tuhkatriinuloos. Elu oli ilus kuni ühe õudse ööni, mil inimeste ja teiste jõudude korraldatud metsik verepulm temalt kõik röövis. Nüüd on ta Vastupäeva, varas, kes lõikab endale Davilloni allilmas teed vaheda mõõga, veel vahedama taibu ja müstilise võõramaa jumala Olguni abiga, kel pole teisi kummardajaid peale Vastupäeva. Elu pole just suurem asi, eriti võrreldes vanade aegadega, ent vähemalt on see tema enda oma. Aga nüüd tõstavad paljud taas tema vastu kätt, valmis lõhkuma kõik, mida ta on üles ehitanud. Linnavalve tahab teda vangi panna. Tsunftikaaslane tahab teda tappa. Ja tüdruku minevikust pärit jube, sünge, iidne olevus ajab teda taga. Vastupäeva ja Olgun otsivad vastuseid ja nõuavad õigust – kui just need, kes teda aastate eest hävitada üritasid, ette ei jõua ja oma tööd lõpule ei vii.

Kirjastus Pegasus
Tõlkinud Eve Laur

304 lk, 20 eurot

23-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Ari Marmell: Varga pakt kommenteerimine on välja lülitatud

Philip K. Dick: Mees kõrges lossis

Natsi-Saksamaa ja Jaapan on võitnud 1948. aastal II maailmasõja

Ameerika pärast Teist maailmasõda. Liitlased on kaotanud, nende vaenlased vallutanud maailma. Ellujäänud elavad kohutavas hirmus. Natsid on vallutanud New Yorgi, Californiat aga valitsevad jaapanlased. Nende kahe rivaalitseva supervõimu vahelises puhvertsoonis elab põrandaaluse bestselleri autor, mees, kes kirjutas kuuldavasti sellest, milline oleks maailm võinud olla. See aga ei saa tolles maailmas jääda tagajärgedeta.

Kirjastus Tänapäev
Tõlkinud Karin Suursalu

266 lk, 20 eurot

17-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Philip K. Dick: Mees kõrges lossis kommenteerimine on välja lülitatud

Victoria Aveyard: Klaasmõõk

Teine raamat Punase kuninganna sarjast (young adult fantasy)

Mare Barrow’ veri on punane – lihtrahva moodi –, kuid tema Hõbedasele omane võime valitseda välgunooli on teinud temast relva, mida kuninglik õukond püüab ohjes hoida. Valitsejad nimetavad teda võimatuseks ja petiseks, kuid kui tüdruk põgeneb prints Maveni – sõbra eest, kes ta reetis, avastab ta midagi jahmatavat: ta ei ole ainuke endasugune. Kättemaksuhimuliseks kuningaks tõusnud Maven tihedalt kannul, asub Mare otsima ja värbama endasuguseid punahõbedasi võitlejaid, kes liituks heitlusega rõhujate vastu. Ent Mare leiab end peagi hukatuslikult teelt, kus valitseb oht muutuda just niisuguseks koletiseks, keda ta alistada püüab

Kirjastus Pikoprint
Tõlkinud Karin Kull

490 lk, 23 eurot

11-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Victoria Aveyard: Klaasmõõk kommenteerimine on välja lülitatud

Aarne Ruben: Talvehommiku härmas kindakirjad

Kuigi raamatu sündmustiku inspireerijaks on Djatlovi kurusündmused, kus üheksa noort mägimatkajat salapärastel ja siiani selgumata asjaoludel surid, on romaani põhirõhk nii tolleaegse kui pisut hilisema Nõukogude eluolu kujutamisel, nähtuna väliseestlasest diplomaadi pilgu läbi.

Igor Djatlovi juhitud üheksa matkajat lähevad Põhja-Uuralis mansi hõimu pühale Surnute Mäele ning hukkuvad külmas öös seni selgitamata asjaoludel. Mingi „jõud“ sunnib neid oma telgi seestpoolt katki lõikama ja kaljujärsaku poole jooksma, kus nad saavad surmavaid vigastusi. Kõik see huvitab väga turvalises Rootsis elavat eesti poliitpagulase poega Hannest, kes valmistub diplomaadikarjääriks Nõukogude Venemaal.
Jõudnud Moskvasse ja tutvunud Sovjetimaa unesarnase tegelikkusega, teeb ta oma noorusest hoolimata tähtsa järelduse: meie planeedil on kohti, kus tunned end alati ebamugavalt, ja on asjaolusid, mis on valmis rikkuma väljaarenemata psüühikaga noore inimese, kes ei taha alluda käskudele ega sundidele. Seesama Sovjetimaa on Djatlovi kuru sümboliks.

Kirjastus Fantaasia

126 lk
20 eurot

09-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Aarne Ruben: Talvehommiku härmas kindakirjad kommenteerimine on välja lülitatud

Jeff Vandermeer: Häving

Lõunaringkonna-triloogia 1. raamat

Piirkonnas, mida tuntakse kui ala X, toimub midagi kahtlast. Ametliku versiooni kohaselt korraldati naabruses tegutsenud sõjaväebaasis mingi katsetus, mille käigus läks üht-teist valesti. Tulemuseks oli lokaalne ökokatastroof. Kuna looduslikult on tegemist peamiselt mangroovialaga ja seal ei olnud suurt midagi peale paari kaluriküla, ei häiri toimunu eriti kedagi, liiatigi on juhtunust juba aastakümneid möödas. Vahel saadetakse järjekordne ekspeditsioon olukorda üle vaatama. Mõnikord juhtub ekspeditsiooniliikmetega aga imelikke asju. Näiteks lähevad nad tülli ja lasevad üksteist maha. Või siis ilmuvad järsku tagasi koju teadmata, kuidas nad seda tegid, ja on üldse kuidagi nagu ära vahetatud.

Triloogia „Lõunaringkond“ esimene osa „Häving“ kujutab endast järjekordsel ekspeditsioonil osaleva naisbioloogi päevikut. Sellest selgub, et miski pole päris nii, nagu instrueerimisel öeldi, ja ka mitte nii, nagu esimesel silmapilgul paistab, vaid pigem kõhedust tekitavalt kummaline.

„Häving“ võitis 2014. aastal parima ulmeromaanina Nebula auhinna. Eesti keeles on Jeff VanderMeeri (snd 1968) loomingut varem tutvustatud antoloogiates „Täheaeg 4“ ja „Täheaeg 9“.

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Juhan Habicht

184 lk, 19 eurot

08-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Jeff Vandermeer: Häving kommenteerimine on välja lülitatud

Thavet Atlas: Sadakond nõiutud suitsukest

“Sadakond nõiutud suitsukest” on pärimuslikult põhjalt tiibu sirutav arenguromaan – justkui Kalevipoja astumine 21. sajandisse.

Romaan arutleb väikerahvaste iseolemise ja enesemääramise üle ajal, mil enamik otsuseid tehakse kabinetivaikuses inimeste poolt, kes täidavad tuimalt norme ja normikesi ning näevad eripäraseid maakohti kui kultuuristamist vajavaid tumedaid plekke maakaardil. Romaan esitab küsimuse elu võimalikkusest maal, mõtiskleb väikeriigi iseseisvuse võimalikkuse üle Euroopa Liidus, tehes seda läbi huumoriprisma ning jäädes igas olukorras positiivseks. Eestlast portreteeritakse kui jonnakat iseolijat ja isetegijat ning võimude vaikset, kuid järjekindlat alttõmbajat. Välja joonistub mahlakas-tummine maaelupilt, millesse lõikub maailma tundmatum ja ka tumedam pool – nõiakunst, ravitsemine ning kaasaegsete religioossete praktikatega tembitud muinsuseterakesed.
Lugu on üles ehitatud nagu klassikaline imemuinasjutt – see on kangelase teekond ja katsumuste kaudu inimeseks kasvamise lugu. Peategelane Martin, kes on pere vanem ja samas silmapaistmatum vend, sattub töö tõttu talle harjumatusse külakeskkonda, kus areneb ajapikku soovimatust sissetungijast juhtfiguuriks ja pälvib oma vapruse eest kogukonna tunnustuse ning saab kuningaks. Kauni värvilaiguna põimub ootamatusi ja relvatärinat täis maailma peategelase ootamatu ja imeline armastuslugu.
Raamatu tegelasgalerii on värvikas, esindatud on lai valik inimtüüpe meie keskelt, lisaks üks erakordselt šarmantne ja võluv siga nimega Oskar.

Väljaandja: Ester Thompson

320 lk, 23 eurot

07-08-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Thavet Atlas: Sadakond nõiutud suitsukest kommenteerimine on välja lülitatud

Murray Leinster: Uurimismeeskond

Neli juttu Kolooniate Inspektsiooni vaneminspektori tegemistest

Murray Leinsteri Hugo-auhinna võitnud jutustus «Uurimismeeskond» peaks kogumiku «Lilled Algernonile» vahendusel kõigile eesti ulmehuvilistele hästi teada olema. Kes ei mäletaks Kodiaki karusid Haputaigna Charley’t, Sitka Pete’i, Faro Nelli ja Kullatükki ning nende seiklusi Loren II kolooniaplaneedil.
Vähem on teada, et Murray Leinster kirjutas neli üsna sarnase skeemiga ajakirjajuttu kokku raamatuks, mida ühendas Kolooniate Inspektsiooni vaneminspektori Bordmani tegelaskuju («Uurimismeeskonna» eestikeelses variandis Roane, kuna omal ajal tõlgiti ära just ajakirjaversioon), kelle tööülesanded viivad ta neljale väga erineva kliimaga kolooniaplaneedile erinevaid probleeme lahendama.

Kirjastus Fantaasia
Tõlkinud Priit Kenkmann, Ain Raitviir, Külli Sepa, Jaana Talja

224 lk, 22 eurot

19-07-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Murray Leinster: Uurimismeeskond kommenteerimine on välja lülitatud

Peter Høeg: Susani efekt

Susan Svendsenil, 43-aastasel füüsikul, on harukordne mõjuvõim: inimesed muutuvad tema juuresolekul avameelseks ja hakkavad südant puistama. Kust aga läheb ande tarvitamise ja kuritarvitamise piir?

Kui Susan, tema heliloojast mees Laban ning kaksikutest lapsed Thit ja Harald on sekeldustesse sattunud ning Susanit ähvardab pikk vanglakaristus, tehakse talle ootamatu ettepanek: süüdistustest loobutakse, kui Susan otsib üles 1970ndatel loodud tulevikukomisjoni liikmed ja uurib oma annet kasutades välja, mis on kirjas komisjoni viimastes protokollides. Ent saladuste paljastamine ei ole ohutu, keegi püüab teda igati takistada, inimesed surevad, Susanil ja tema perekonnal tuleb päästa oma tulevik. Võimumängude ja ähvardava ökokatastroofiga silmitsi seistes peavad inimesed vaatama ka iseendasse. Kuhu liigub maailm ja milliseid valikuid teeb inimene, mida tähendab ausus perekonnas, teaduses ja ühiskonnas?
Peter Høeg (s 1957) on Taani kirjanik, kes sai tuntuks romaaniga „Preili Smilla lumetaju”. Eesti keeles on temalt ilmunud veel romaanid „Piiri peal”, „Vaikne tüdruk” ja „Elevanditalitajate lapsed”.

Kirjastus Eesti Raamat
Tõlkinud Eva Velsker

320 lk, 22 eurot

18-07-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Peter Høeg: Susani efekt kommenteerimine on välja lülitatud

Stalker 2016

Laupäeval, 16. juuli pärastlõunal kuulutati Jõgevamaal, Udu talus välja Eesti ulmeauhinna Stalker selleaastased võitjad.

 

Stalker 2016 auhinnale kandideerisid teosed, mis ilmusid esmakordselt eesti keeles aastal 2015.

Parim tõlkeromaan

Orson Scott Card «Surnute eest kõneleja» (kirjastus Draakon & Kuu, tõlkija Sash Uusjärv)

Parim antoloogia või kogumik

Veiko Belialsi koostatud antoloogia «Keskpäeva varjud» (kirjastus Fantaasia, tõlkija Veiko Belials)

Parim tõlkelühiromaan või -jutustus

Arkadi ja Boriss Strugatskid «Kauge Vikerkaar» (antoloogia «Keskpäeva varjud», kirjastus Fantaasia, tõlkija Veiko Belials)

Parim tõlkelühijutt

Philip K. Dick «Vilistaja metsas» (samanimeline autorikogu, kirjastus Triquetra, tõlkija Andres Kurik)

Parim eesti autori romaan

Maniakkide Tänav ja J. J. Metsavana «Saladuslik tsaar 3: Kettmõõgaga mõõdetud maa» (kirjastus Fantaasia)

Parim eesti autori lühiromaan või jutustus

Indrek Hargla «Sõstar ja käoking» («Looming» nr 5)

Parim eesti autori lühijutt

Indrek Hargla «Tammõküla viljakuivati» (antoloogia «Pikad varjud», Ajakirjade Kirjastus, koostaja Martin Kivirand)

 

17-07-2016

Lisas: Jüri Kallas

Posted in Uudised | Stalker 2016 kommenteerimine on välja lülitatud

Ann Leckie: Abistav halastus

Romaanide „Abistav Mõõk” ja „Abistav Õiglus” järg.

Radchi impeeriumis käib kodusõda, sest valitseja Anaanderi kloonid on omavahel impeeriumi arengusuundade pärast tõsiselt tülli läinud. Athoeki tähesüsteemis näivad asjad admiral Breqi – endise sõjalaeva – kontrolli all olevat. Siis aga leitakse orbitaaljaama hämaramast osast keegi, keda ei saaks nagu üldse olemas olla, saabub salapärase ja ülivõimsa Presgeri impeeriumi esindaja ning seejärel ilmub oma laevastikuga Breqile kätte maksma Anaander Mianaai ise. Breq keeldub oma laeva ja meeskonnaga põgenemast, sest nii jääksid Athoeki inimesed hätta. Võidušansid on väikesed, kuid see pole Breqi kunagi peatanud. Esimese sammuna tuleks anda kõigile Athoeki tehisintellektidele enesemääramisõigus, teadmata küll, millise poole nad valivad…

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Juhan Habicht

240 lk, 26 eurot

28-06-2016

Lisas: Silver Sära

Posted in Uudised | Ann Leckie: Abistav halastus kommenteerimine on välja lülitatud