Stalkeri hääletus 2024 on alanud!

Hääle saab anda siin. Nimekirju näeb ka siin.

Estcon 2024

Kohtume Estconil 19.-21. juulil 2024 Udu talus.

Kava on siin.

Registreeruda saab siin

Rubriigid: Uudised | kommenteerimine on välja lülitatud

Kim Stanley Robinson: Tulevikuministeerium

2025. aastal loodud uue ÜRO agentuuri eesmärk oli lihtne: tulevaste põlvkondade eest seismine ja kõigi praeguste ja tulevaste elusolendite kaitsmine. Meedias nimetas keegi selle asutuse Tulevikuministeeriumiks ning see nimi kinnistus ja levis, mistõttu uut agentuuri hakatigi nüüd nii kutsuma. Peagi pärast agentuuri loomist tabas Indiat suur kuumalaine, kus hukkusid miljonid inimesed.
Menukas Ameerika kirjanik Kim Stanley Robinson on tuntud oma tõsiteadusliku lähenemise poolest ulmekirjandusele. Robinson toob „Tulevikuministeeriumis“ kokku teaduse, poliitika, majanduse ja eetika, et luua lugu, mis on nii sügavalt mõtlemapanev kui ka sügavalt inimlik. Kuna tegelased võitlevad oma tegude moraalsete keerukuste ja globaalse valitsemise keerukustega, kutsutakse lugejaid üles mõtisklema kollektiivse tegutsemise võimaluste ja lootuse jõu üle meeleheitele vastu astudes.
„Tulevikuministeerium” on ühtaegu kaasahaarav põnevusromaan ja prohvetlik manifest, mis annab tunnistust inimhinge vastupanuvõimest ja on üleskutse radikaalseid muutusi vajavale maailmale.

Aegraja Kirjastus, tõlkinud Kristjan-Jaak Rätsep, 672 lk

Kirjastusel on koduleht, kust saab raamatut soetada soodsamalt kui kaubandusvõrgust: https://aegraja.ee/raamatud/ 

Rubriigid: Uudised | Kim Stanley Robinson: Tulevikuministeerium kommenteerimine on välja lülitatud

Kübeke elutervet vihkamist

Manfred Kalmsteni ja Kadri Kääramehe koostatud fantastikakogu, milles rõhutakse jonnakale ja igipüsivale lootusele ühiskondades või olukordades, kus aeg on end huvitavaks ja tulevik inimvaenulikuks kirjutanud.
Apaatiale, künismile ja üleüldisele minnalaskmisele heidavad seekord kinda: Meelis Friedenthal, Häli Kivisild, Veiko Belials, Artur Räpp, Kristi Reisel, Kristjan Sander, Maarja Kruusmets, Miikael Jekimov, Laura Loolaid, Manfred Kalmsten, Lüüli Suuk ja Triinu Meres.

Kirjastus Fantaasia, 328 lk

Rubriigid: Uudised | Kübeke elutervet vihkamist kommenteerimine on välja lülitatud

Ursula K. LeGuin: Maailma sünnipäev

2002. aastal ilmunud jutukogu koondab kirjaniku nn. Oikumeeni ehk Haini tsükli pikemaid ja lühemaid jutte. Selle kogumiku palad on võitnud mitu Locuse auhinda, Nebula preemia, James Tiptree mälestusauhinna, Kurd Lasswitzi preemia ja muid rahvusvahelisi ulmeauhindu.
Lugeja kohtub neil lehekülgedel taas kirjanikule üleilmse kuulsuse toonud «Pimeduse pahema käe» tegevusmaailma, talveplaneet Getheni asukatega, eriliselt keeruka abielu- ja intiimsuhete süsteemi poolest tuntud planeedi O elanikega, aga leiab end taas kord ka raamatust «Neli teed andestuseni» tuttavate Wereli ja Yeowe kaksikplaneetide süsteemist. Ja nagu ikka lahkavad Ursula K. Le Guini kaugtuleviku ulmelood soo ja seksuaalsuse, lojaalsuse ja ellujäämise, religiooni, ajaloo ja orjuse teemasid.

Kirjastus Fantaasia, 384 lk

Rubriigid: Uudised | Ursula K. LeGuin: Maailma sünnipäev kommenteerimine on välja lülitatud

Andrzej Sapkowski: Tuleproov

Geralt ravib Thaneddi saare mässus saadud haavu Brokiloni metsas drüaadide juures, ent asub niipea kui võimalik teele talle saatusest määratud Üllatuslast otsima. Lisaks tema lahutamatule sõbrale trubaduur Tulikale saadavad nõidurit teel temperamentne vibuneiu Milva, Ciri hirmuunenägudes esinenud Nilfgaardi rüütel, keda ajavad taga keisririigi parimad salakuulajad, ja kaval päkapikk Zoltan.
Fantaasiakirjanduse elav klassik, mitmete auhindadega pärjatud Andrzej Sapkowski (snd 1948. aastal Łódźis) on poola nüüdiskirjanduse rahvusvaheliselt tuntuimaid nimesid. Sapkowski on loonud omaette ajaloo ja kombestikuga maailma, mis on niisama suurejooneline ja haarav kui Tolkieni või G. R. R. Martini romaanidest tuttavad paigad ning mis on pikitud vihjetega Poola ajaloole. Põnev, muhedalt humoorikas, mahlaka keelekasutusega ja erinevate keelepruukidega mängides omanäolisi ülivärvikaid karaktereid loov seikluslugu „Tuleproov” on „Nõiduri” sarja romaan, järg jutukogudele „Ettemääratuse mõõk” ja „Viimane soov” ning romaanidele „Haldjate veri” ja „Põlguse aeg”. Netflixis on võimalik vaadata sarja järgi filmitud seriaali „The Witcher”.

Kirjastus Varrak, tõlkinud Margus Alver, 336 lk

Rubriigid: Uudised | Andrzej Sapkowski: Tuleproov kommenteerimine on välja lülitatud

Martha Wells: Allumatuse protokoll

Sarja „MÕRTSUKBOTI PÄEVIKUD“ kolmas osa. Mõrtsukbot – nii nimetab end vaikselt ja endamisi üks planeediekspeditsioone turvav android, kes on ära häkkinud oma juhtmooduli ja on seetõttu vabam ja mõtlemisvõimelisem kui teised temasarnased. Kõige rohkem sooviks ta, et inimesed ta rahule jätaksid, et ta saaks omaette seebiseriaale vaadata. Aga tuleb välja, et südametul tapamasinal tekib kohutavalt palju moraalseid dilemmasid. Antisotsiaalne tehisintellekt on sunnitud uuesti tegutsema asuma – seekord on ta eesmärk aidata oma Säilitusliidu sõpru ja hankida süütõendeid GrayCrisi korporatsiooni vastu. „Allumatuse protokoll“ on kolmas raamat sarjas „Mõrtsukboti päevikud“, millesse kuuluvad raamatud on võitnud Hugo, Nebula, Alexi ja Locuse auhindu. Selle autor Martha Wells (1964) on Ameerika kirjanik, kelle teoseid on tõlgitud kaheteistkümnesse keelde.

Kirjastus Fantaasia, tõlkinud Iris-Barbara Jeletski, 150 lk

Rubriigid: Uudised | Martha Wells: Allumatuse protokoll kommenteerimine on välja lülitatud

Kristo Jaanson ja Triinu Meres: Devolutsioon

uba esimestest lausetest kaasa haarav „Devolutsioon“ on postapokalüptiline teekonnaromaan inimeseks jäämisest oludes, mis selle keeruliseks muudavad, ning julgusest otsustada, et kõik saab korda. Peategelaseks on karm ekssõjaväelane – juhtumisi ka naine –, kes võtab olude sunnil enda hoole alla umbes kümneaastase poisi.

Kiiksuga Kirjastus, 345 lk

Rubriigid: Uudised | Kristo Jaanson ja Triinu Meres: Devolutsioon kommenteerimine on välja lülitatud

Maniakkide Tänav. Muinaskuningas online I: Manatar

Kati, endine professionaalne e-sportlane, on saanud virtuaalmänge mängides ajukahjustuse, mis ravita jäämise korral võib ta tappa. Ravi on kahjuks saadaval ainult Saksa – maal ja summa, mis tuleb selle eest välja käia, on Kati jaoks liiga suur. Kui Kati saab teada, et tema poeg Lauri tahab hakata ema ravi jaoks raha teenima verivärskes MMORPG mängus „Muinaskuningas online“, otsustab ta poja toetamiseks oma haigust trotsides ka ise uude virtuaalsesse mängumaailma sukelduda, kuigi virtuaalreaalsuse peakomplekti edasine intensiivne kasutamine ainult süvendaks ta haigust ja tooks surma ikka lähemale ning lähemale … Kati ei taha surra, kuid mäng surmaga on ainus viis, kuidas hankida raha, et jääda ellu.

Kirjastus Lummur, 288 lk

Rubriigid: Uudised | Maniakkide Tänav. Muinaskuningas online I: Manatar kommenteerimine on välja lülitatud

Heinrich Weinberg: Mitmekihilisem

Jutukogu koondab Heinrich Weinbergi lühiproosat aastatest 2015 – 2022. Siit leiab täiesti teistmoodi Revali linnas aset leidvaid mõistatuslikke juhtumeid, kohtumisi kosmiliste võõrastega ja paralleelmaailmade vahel toimuvaid seiklusi.
Võlukunsti ja nõidumisega pole sel mingit pistmist. On vaja vaid teadmisi, oskusi ja muidugi õigeid masinavärke. See maailm on lihtsalt mitmekihilisem ja veidramgi veel.

Kirjastus Lummur, 386 lk.

Rubriigid: Uudised | Heinrich Weinberg: Mitmekihilisem kommenteerimine on välja lülitatud

Leo Kunnas: Puhastuskülm

Romaani peategelane Peeter Tergens tegutses noore mehena Leo Kunnase 2001. aastal ilmunud raamatus „Sõdurjumala teener”. Seejärel ilmus ta välja romaanis „Sõda 2023“. Nüüd toob Kunnas ta tagasi lugejate ette. Lühiromaan „Puhastuskülm“ kirjeldab Tergensiga juhtunut pärast surma. Minategelane leiab end jäiselt tühermaalt, kus ekseldes kohtab 1200 aastat varem elanud viikingite ajast pärit jarl Skallagrimrit, kes hakkab oma kaaslast kutsuma Eistlandur Hallhabemeks.
Nüüd rändavad kaks eri aastatuhandest pärit sõjameest koos ja avastavad kummalist maailma, kust ei ole võimalik pääseda isegi läbi enesetapu. See ei ole reaalne maailm, aga ei ole ka Põhjala sõdalaste surmajärgne Valhalla. Riided, relvad, varustus ja laskemoon ei kulu. Patareid ei saa tühjaks. Aja kulgemine puudub. Plahvatustes purustatu omandab taas esialgse kuju. Inimkeha jahtub miinus kahekümne kraadini, aga toimib siiski ning pidevast nälja- ja külmatundest hoolimata saab hakkama vee ja toiduta. Tergens annab jarl Skallagrimrile tänapäevast haridust ja näiliselt lõputu ajaga jõuab jarl õppida palju.
„Kui see polnud päris põrgu, kus me siis olime? Poolpatuseid kristlasi ootas puhastustuli. Mis oli selle koha nimi? Puhastusnälg? Puhastuskülm? Ma ei teadnud.“
Sõjamehed mõtisklevad ja otsivad teed Valhallasse. Neid ootavad uued katsumused ja küsimused ning lõpuks ka lahkuminek ja vastused.

Kirjastus Hea Lugu, 136 lk.

Rubriigid: Uudised | Leo Kunnas: Puhastuskülm kommenteerimine on välja lülitatud

A. F. Steadman: Skandar ja kaose katsed

Et kolmas treeninguaasta üle elada, peavad Skandar ja ta sõbrad Saare elemendisektorites läbi tegema seeria ränki katseid. See õnnestub ainult kõige tugevamatel, sest sõprus, koostöö ja ratsuri side ükssarvikuga pannakse viimse piirini proovile.
Skandari õde Kenna on lõpuks ometi Kotkapessa jõudnud. Kuna tal on side metsiku ükssarvikuga, on ta seal tõrjutud ja üksi. Ja kui hirmus avastus Saare tuleviku küsitavaks muudab, näitavad kõik näpuga ühes suunas …
Kui pimeduse vägi koondub, peab Skandar otsustama, kui kaugele ta on valmis Kenna ja Kotkapesa nimel minema.

Kirjastus Varrak, tõlkinud Kristina Uluots, 416 lk.

Rubriigid: Uudised | A. F. Steadman: Skandar ja kaose katsed kommenteerimine on välja lülitatud

Roger Zelazny, Jane Lindskold: Lord Deemon

Kai Wren, kunagisest jumalatega peetud sõjast tuntud ka kui Lord Deemon, meisterdab pudeleid. Need on erilised pudelid, mille sisse mahub terve maailm, ja paljud deemonid elavadki sellistes pudelites. Ta on üsna rahumeelne tegelane päevani, kui sajandeid tema teenistuses olnud abiline tapetakse ja ta hakkab uurima, kes seda tegi ja miks. Avastused viivad uue suure jumalatevastase sõja ettevalmistusteni ja ka kõige lähemad sõbrad võivad reeturiteks osutuda.

Kirjastus Fantaasia, tõlkinud Henrik Habicht, 224 lk

Rubriigid: Uudised | Roger Zelazny, Jane Lindskold: Lord Deemon kommenteerimine on välja lülitatud

Clarke&Baxter: Aja odüsseia I. Aja silm

Ulmekirjanduse suurmeister Sir Arthur C. Clarke ja moodsa briti ulme superstaar Stephen Baxter ühendasid 21. sajandi avakümnendil jõud, et luua ulmeromaanide triloogia, mis tõukus Clarke’i ilmakuulsast teosest „2001: kosmoseodüsseia“, olles tolle originaalse romaanisarja teemasid edasi arendavaks omamoodi paralleeltsükliks.
„Ajaodüsseia I. Aja silm“ algab sellega, kuidas inimkonda uurima saabunud tulnukate rass paiskab segi meie aegruumi kontiinumi, nii et 1885. aastal Briti India loodepiiril tegutsev nooruke ajakirjanik Rudyard Kipling asetab end korraga vastamisi 2037. aastast pärit helikopteri meeskonna ja ÜRO rahuvalvajatega. Enne veel, kui eri aegadest pärit romaani kangelased jõuavad aru saada, mis õieti on toimunud, kistakse nad verisesse heitlusse Aleksander Suure faalanksite ja Tšingis-khaani mongolihordide vahel iidse Babüloni müüride all…

Kirjastus Fantaasia, tõlkiunud Jay Skaidrins, 336 lk

Rubriigid: Uudised | Clarke&Baxter: Aja odüsseia I. Aja silm kommenteerimine on välja lülitatud

Märtsikuu Looming ja Müürileht

Märtsikuu Loomingus on ilmunud 3 ulmejuttu:

Meelis Friedenthali “Õunapuu”, Jan Kausi “Kohakuti” ja Monica-Linde Klemeti “KaVa-Ǝ”.

Märtsikuu Müürilehes on ilmunud Jan Kausi ulmejutt “Kangelase võimalus”.

Rubriigid: Uudised | Märtsikuu Looming ja Müürileht kommenteerimine on välja lülitatud

Joonas Kollo: Tilk tõrva tulevikku

Joonas Kollo ulmelugu „Tilk tõrva tulevikku“ on autori nägemust Eestimaa ja kogu maailma tulevikust. Küllaltki utoopiline, kuid kindlasti oma vimkadega. Selles loos kujutatutud sündmused on üks võimalikest stsenaariumitest – Eesti ja kogu maailm 80 aasta pärast 22. sajandi esimesel aastal, mil paljud tänapäeval inimkonda vaevavad probleemid on juba lahendatud ning ühiskond on võtnud uue, õigema kursi. Kuid siiski pole kõik nii lihtne ja roosiline, kui esialgu võib tunduda. 22. sajandi algus kätkeb endas suurepäraseid tehnoloogilisi edusamme ja inimkonna pühendumust teadusele. Termotuumareaktorid on saanud juhtivaks energiaallikaks, tootes keskkonnasõbralikku energiat. Nutiseadmed on valmistatud painduvast materjalist, muutes need veelgi mugavamaks. Ökoelektrifarmid on välja töötatud, et toota keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult toitu ning energiaressursse. Tehnoloogia on tugevalt põimunud inimeste igapäevaellu ja teaduse areng on inimkonna peamine eesmärk. Mattheus Toom, 28-aastane entusiastlik noor Eesti Füüsika Instituudi (EFI) teadlane oli pühendunud oma tööle teleportatsiooni osakonnas ning tema kirg ja uudishimu teaduse vastu olid kõigile näha. Katsetused olid paljulubavad, kuid varsti saab ta teada, et EFI välilaboris on ühe suurima teleporteriga juhtunud intsident, mille tagajärjel moodustusid välilabori ümber tundmatud ohtlikud anomaaliad. Mattheus osaleb ekspeditsioonides, uurimaks ohtlikke anomaaliaid, kuni jõuab väga kummalise avastuseni. Joonas Kollo (1993) on algaja ulmekirjanik, „Tilk tõrva tulevikku“ on tema debüütromaan.

Kirjastus Eesti Raamat, 264 lk.

Rubriigid: Uudised | Joonas Kollo: Tilk tõrva tulevikku kommenteerimine on välja lülitatud

Helga-Johanna Kuusler: Ajakatastroof

Lõbusas ja ülipõnevas loos satuvad Egert Marvin ja Taddeus koolis avanenud ussiaugu kaudu 1939. aasta Viivuranna kevadlaadale ning näevad oma silmaga esimese Eesti Vabariigi lõpuaastate hiilgust. Kui Taddeusel on varuks hoolikalt kavandatud salaplaan, siis Egert seisab pidevalt silmitsi raskete otsustega. Isegi moosipiruka ostmine võib tekitada liblikaefekti, mis tulevikus kõik pea peale pöörab, nii et mõni nende koolikaaslastest ei sünni. Katastroof tuleb mõnikord sealt, kust seda oodatagi ei oska… Samamoodi ka salapärane kaunis abistaja.
Helga-Johanna Kuuslerilt on ilmunud kolm romaani: ilukirjanduse kategoorias 2015. aastal BestSelleri konkursi võitnud „Puhkus koomas“ (2016), „Verevalla varandus“ (2018) ning „Romeo ja Julio“ (2021).

Väljaandja: Eesti Noortekirjanduse Ühing

152 lk

Rubriigid: Uudised | Helga-Johanna Kuusler: Ajakatastroof kommenteerimine on välja lülitatud