Uus ulme.ee leht

Nagu näha võib on ulme.ee nägu viimaks muutunud. Kasutusel on wordpressi mootor ja loobutud on mitmetest lahendustest ja süsteemist (nt foorumist). Mõned asjad ei pruugi veel töötada nagu vaja ja probleemidest ja vigadest võib teada anda joel.jans@eenet.ee.

Päise piltide autoriks Meelis Krošetskin.

Rubriigid: Uudised | Uus ulme.ee leht kommenteerimine on välja lülitatud

Olulist!

Teadlaste Öö festivali tänavune teema on “Teadus ja ulme”. Oma üritustega kavatseb festivalil osaleda ka Eesti Ulmeühing.

Tartus, esmaspäeval 26.09. 
Tartu kirjanike maja krüptis Vanemuise 19
Kell 18.00. Loo enda ulmelugu!
Eesti Ulmeühing esitleb: Maniakkide Tänav õpetab ja juhendab, kuidas kirjutada enda tuleviku- ja ulmehõnguline lugu.

Tallinnas, reedel, 30.09
A. H. Tammsaare majamuuseumis, Koidula 12a
17.30 Teaduskohvik: “Juhuslik tabamus või teadlik ennustus? Ulmekirjanduse võimest näha tulevikku” Teadus areneb võimsalt, tehnika muutub aina kiiremaks ja tõhusamaks, kuidas mõjutab see aga ulmekirjandust? Arutlevad Jüri “Ulmeguru” Kallas ja Andri Riid, arutelu modereerib Peeter Helme.

Tallinnas, reedel, 30.09
Rahvusraamatukogu väike saal, Tõnismägi 2
18.00 Eesti Ulmeühing esitleb: Mart Laari “Sügissõda” ajaloo ja fantaasia piiril. Arutelu toimub üheskoos publiku ning kirjaniku Leo Kunnasega

Rubriigid: Uudised | Olulist! kommenteerimine on välja lülitatud

Jonathan Stroud: Sosistav Kolp

sosistav-kolpJärjekordne lõbus, judinaid tekitav ja geniaalselt üles ehitatud lugu palju kiidusõnu pälvinud Lockwood & Co. sarjast.

Pool aastat pärast seda, kui Anthony, Lucy ja George pääsesid eluga Inglismaa kõige kummitusterohkemast majast, ei ole Lockwood & Co. kuigi edukas olnud. Quill Kipps ja tema Fittesi agentide meeskond topivad vahetpidamata oma nina Lockwoodi uurimisjuhtumitesse ja see tõsiasi tekitab pingeid ka kodus Portland Row’l.

Asjad pööravad aga paremusele, kui uus klient härra Saunders palkab Lockwood & Co. turvama Edmund Bickerstaffi haua lahtikaevamist. Kuulu järgi üritas see Victoria-aegne tohtrihärra surnutega suhelda. Saunders tahab, et kirst hõbedaga plommitaks, vältimaks mis tahes üleloomulikke probleeme. Kõik sujub hästi – kuni hetkeni, mil George’i uudishimu meelitab välja koletu kummituse. Kummituse vabanemisele järgneb veel suurem kaos.

KUKO inspektor Barnes annab Lockwoodile ja Kippsile teada, et Bickerstaffi kirstu käidi rüüstamas ning sealt varastati isevärki klaasese. Inspektor usub, et tegu on äärmiselt ohtliku esemega, ning tahab, et see üles leitaks. Lucy tähelepanu kipuvad aga hajutama kummituspurki vangistatud kolba tungivad sosinad…

Kirjastus Pegasus

Tõlkinud Marge paal

424 lk, 19 eurot

Rubriigid: Uudised | Jonathan Stroud: Sosistav Kolp kommenteerimine on välja lülitatud

Graham Joyce: Vaikiv maa

Mitmetele auhinvaikivdadele kandideerinud romaan.

Zoe ja Jake jäävad suusareisil Prantsuse Püreneedes laviini alla. Neil õnnestub tagasi külasse pääseda, kuid avastavad siis, et see on maha jäetud. Päevade möödudes ootavad nad päästmist, seejärel püüavad nad lahkuda. Kuid iga kord, kui nad lahkuvad, jõuavad nad samasse külla tagasi, terve kuurortlinn vaid nende päralt.

Seejärel tulevad nägemused ja unenäod ning vilksamisi lumel nähtud tuttavad kujud.

Ja mõistmine, et ehk ei jäänud keegi laviini all ellu…

Kirjastus Ersen

Tõlkinud Maria Reile

216 lk, 19 eurot

Rubriigid: Uudised | Graham Joyce: Vaikiv maa kommenteerimine on välja lülitatud

Lois McMaster Bujold: Mälu

9789985338254Üheteistkümnes täispikk Miles Vorkosigani elu ja seiklusi kujutav romaan.

Selles püüab Miles varjata äpardust, mis juhtus teda äkiliselt tabanud krambihoo tõttu. Muidugi ei jää see saladuseks ning Simon Illyan sunnib Milesi Keiserlikust Salateenistusest erru minema. Samal ajal püütakse keiser Gregorile sobivat kaasat leida, kuigi Gregor on ära põlanud kõik talle pakutud iludused. Kõigile ootamatult armub ta hoopiski Komarrilt pärit jõukasse pärijannasse. Üsna varsti pärast seda tabab äkiline tõbi Illyanit ning see tundub Milesile väga kahtlane. Tema katsed asja lähemalt uurida tõrjutakse järjekindlalt ning nõnda palubki ta Gregoril luua Keiserliku Audiitori ametikoht. Sellel kohal oleval isikul oleks peaaegu piiramatu võim ning ta alluks ainult keisrile endale. Milesi üllatuseks määrab Gregor ajutiselt sellele ametikohale tema enda.

Kirjastus Varrak

Tõlkinud Allan Eichenbaum

432 lk, 29 eurot

Rubriigid: Uudised | Lois McMaster Bujold: Mälu kommenteerimine on välja lülitatud

Tänav&Metsavana – Saladuslik tsaar 4: Kui rumalad surid

9789949578191Sõjaretk Uus-Kiievi vastu on alanud! Kuid Õnnepäev ja tema malev ei ole ainus jõud, kes on iidse linna oma sihikule võtnud. Hämarusest astuvad välja need, kes vajavad Kiievit rohkem kui Õnnepäev… Ja vajavad seda iga hinna eest.
Eepiline lahing on toimumas Uus-Kiievi all. Nii Õnnepäev, Los, Jomka kui vürst Vassili peavad oma võitluseid, igal oma eesmärgid, mõnel ka vastandlikud. Selgub, et nii mõnelgi mütoloogilisel koletisel on mehaaniline taust. Maa elanike saatus seisab noateral…”

Toimetanud Eva Luts

Kirjastus Fantaasia

240 lk, 23 eurot

Rubriigid: Uudised | Tänav&Metsavana – Saladuslik tsaar 4: Kui rumalad surid kommenteerimine on välja lülitatud

Emily St. John Mandel: Jaam üksteist

Jaam_yksteist_Kaas.inddGeorge R.R. Martin oma blogis: „See on sügavalt melanhoolne romaan, ent väga kaunilt kirjutatud ja imetabaselt eleegiline – raamat, mida ma veel kaua mäletan ja mille juurde tagasi tulen.”.

16. sajandi lõpus kirjutas Shakespeare „Suveöö unenäo“. Nüüd, palju sajandeid hiljem ja mitu tuhat kilomeetrit eemal, liigub mööda gripiepideemiast laastatud maad ringi Rändav Sümfoonia ja esitab sedasama näidendit. Linnast linna liikudes peavad olema relvad alati käepärast, sest mitte kõik asundused pole enam ühtviisi rahumeelsed. Elektrist, kraaniveest ja hamburgeritest on jäänud alles vaid ähmane mälestus ja juba mitukümmend aastat pole õhku tõusnud ükski lennuk. Eelmine tsivilisatsioon on kokku varisenud ja uue, alles tärkava tsivilisatsiooni elanikel, neil vähestel, kel gripiepideemiast pääseda õnnestus, tuleb otsida vastuseid küsimusele, mida on vaja, et ellu jääda, ja mida on vaja, et inimeseks jääda. Raamatus on kesksel kohal vahetult enne epideemia puhkemist laval surnud kuulus näitleja Arthur Leander, kes on ühendavaks lüliks romaani viie tegelase vahel ja kelle elukäiku vaadeldakse enne katastroofi ning kakskümmend aastat pärast seda. See positiivses toonis raamat räägib inimese ja tsivilisatsiooni väärtusest ja pakub ohtralt nii mõtlemisainet kui ka põnevust.

Kirjastus Varrak

Tõlkinud Allan Eichenbaum

336 lk, 23 eurot

Rubriigid: Uudised | Emily St. John Mandel: Jaam üksteist kommenteerimine on välja lülitatud

Peter Stjernström: Liblikapoiss

liblikapoiss-üks-õudne-luguRootsi kirjaniku Peter Stjernströmi neljas romaan on õudussugemetega fantaasia teaduslikest eksperimentidest, tugevusest ja nõrkusest, üksildusest ja sõprusest, mis pakub ootamatu vaatenurga inimese igavesest pürgimisest surematuse poole.

Jonas oli pooleaastane, kui ta alasti ja verisena metsast leiti. Poisi kasuvanemad tajusid peatselt, et selles lapses peitub midagi erilist – tal oli hämmastav side liblikatega. Täiskasvanuna asub Jonas uurima oma salapärast päritolu. Miks vanemad ta nii jõhkral moel hülgasid? Milline üleloomulik võime on temas peidus?

Mineviku varje hajutada püüdes kohtub Jonas eduka ja elujõulise Nellyga, kellega neil on rohkem ühist, kui nad esialgu aimatagi oskavad. Selgub, et Jonase eriskummaline lugu on osa suurest õõvastavast salaplaanist, mis kisub noored eluohtlikku seiklusesse.

„Liblikapoiss“ on kaasakiskuv põnevik inimteadvuse piiridest, mille vahele mahuvad nii taevas kui ka põrgu. Loo läbivaks sümboliks on rändliblikad, kelle müstiline muundumisvõime peegeldab ka inimese loomuomast soovi jõuda oma põlvnemise lätetele. Kuidas suudavad liblikad leida tee tagasi koju – kohta, kus nad iial varem olnud pole, sinna, kus koorusid nukust nende eellased?

Kirjastus Kunst

Tõlkinud Tiina Mullamaa

344 lk, 20-21 eurot

Rubriigid: Uudised | Peter Stjernström: Liblikapoiss kommenteerimine on välja lülitatud

Diana Gabaldon: Rändaja

Diana-Gabaldon-Raendaja_mediumVõõramaalase-sarja III osa 2. raamat

„Rändaja” teise raamatu alguses naaseb Claire pärast kahekümne aasta möödumist oma tegelikus ajas, 20. sajandis, Lallybrochi mõisa 18. sajandisse Jamie juurde. Claire loodab, et siia, kus ta ennast taas koduselt tunneb, võiks jäädagi, aga saatusel on oma plaanid. Ta ei tea Jamie vahepealsest elust nii mõndagi olulist, ei mehe seotusest salakaubaveoga ega seda, et Jamie on vahepeal uuesti abiellunud. Sellest lähtuvate probleemide lahendamiseks läheb Jamie õepoeg Ian väikselt hülgesaarelt peidetud varandust ära tooma, kuid langeb aga tundmatu laeva meremeeste kätte. Ilma noore Ianita pole Jamie kojuminek mõeldav ja nii otsustab ta Iani jälgede otsimiseks abi küsida oma Prantsusmaal tegutsevalt veinikaupmehest onupojalt Jaredilt. Koos kapteni ja meeskonnaga saab ta oma käsutusse laeva nimega Artemis ning algab pikk merereis. Nende teed ristuvad Inglise sõjalaevaga Porpoise, kus on valla puhkenud taud. Claire kui elukutseline arst otsustab minna neile abi osutama, lootes peatselt naasta oma laevale, kuid sõjalaeva kapten teeb otsuse täiskäiguga edasi minna, Artemis seljataha jätta ja Claire kõhutüüfuses vaevlevate meremeeste juurde jätta. Nii viivad põnevad ja kohati eluohtlikud seiklused Claire’i ja Jamie üle ookeani. USA kirjaniku Diana Gabaldoni „Võõramaalase“ sarjas on eesti keeles ilmunud romaanid „Võõramaalane” ja „Kiil merevaigus”.

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Lauri Vahtre

640 lk, 29 eurot

Rubriigid: Uudised | Diana Gabaldon: Rändaja kommenteerimine on välja lülitatud

Rohelise limakolli kättemaks (Eesti lapse uued jubejutud)

rohelise-limakolli-kättemaks-eesti-lapse-uued-jubejutudRaamat pakub valikut ajakirja Täheke korraldatud laste jubejuttude võistlustele aastatel 2013–2015 saadetud töödest, olles mõtteline järg 2008. aastal ilmunud „Eesti lapse jubejuttudeleˮ.

Siit leiab õudseid jõulu- ja koolilugusid, eraldi peatükid on poistest ja tüdrukutest, pealkirja „Mai, kellest sai saiˮ alla on kogutud koledad jutud toidust. Aga peatükid „Päriselt sündinud õudusedˮ ja „Tõesti jubedad jubejutudˮ ajavad tõesti päriselt hirmu peale.

Ühtlasi annab see raamat üsna hea pildi kirjust meediamaailmast, mis tänapäeva lapsi ümbritseb.

Kirjastus Tänapäev

Koostanud Ilona Martson

232 lk, 20 eurot

Rubriigid: Uudised | Rohelise limakolli kättemaks (Eesti lapse uued jubejutud) kommenteerimine on välja lülitatud

Kurt Vonnegut: Isemängiv klaver

vonnegutKurt Vonneguti esimene romaan jutustab insener Paul Proteuse loo. Paul peab toime tulema Kolmanda maailmasõja järgses maailmas, mida juhib superarvuti ja kus kõik olulised toimingud sooritavad masinad. Paul otsustab oma elu sellele ette nähtud voolusängist kõrvale juhtida ning põhjustab sellega enda ümber korraliku segaduse ja selle kõige kaudu jõuab Vonnegut juba oma debüütromaanis talle ainuomasel teravmeelsel, satiirilisel moel kapitalistliku ühiskonna mõttetuse ja sihituse teemani, mis läbib hiljem punase joonena tervet tema loomingut.

 

Kirjastus Tänapäev

Tõlkinud Tiina Randus

356 lk, 25 eurot

Rubriigid: Uudised | Kurt Vonnegut: Isemängiv klaver kommenteerimine on välja lülitatud

Jana Vagner: Vongozero

Apokalüptiline põnevik räägib maailmast, kus inimesed on silmitsi surmava gripiviirusega.

Vene kirjaniku Jana Vagneri esimene romaan, apokalüptiline põnevik „Vongozero” räägib maailmast, kus inimesed on silmitsi surmava gripiviirusega. Selles kaoses, kus tavapärane elurutiin on katkenud ja maailma suurlinnad karantiinis, püüab noor perekond meeleheitlikult laastava haiguse eest põgeneda. Kuidas nad saavad hakkama uues maailmas, kus harjumuslikud reeglid enam ei kehti? Keerulises olukorras aitavad neid vaid ürginstinktid. „Vongozero” sai alguse blogisse kirjutatud järjejutust. Raamat on pälvinud tunnustust nii Venemaal kui ka Prantsusmaal, see on võitnud kirjandusauhindu ning tõlgitud juba mitmesse keelde. 2013. aastal ilmus romaanile ka järg. Jana Vagner on sündinud 1973. aastal Moskvas. Ta on lõpetanud Venemaa Riikliku Humanitaarülikooli, töötanud tõlgi, raadiodiktori ja logistikuna. Ta elab abikaasa, teismelise poja ja kahe koeraga.

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Jaana Peterson

336 lk, 24 eurot

29-08-2016

Lisas: Silver Sära

Rubriigid: Uudised | Jana Vagner: Vongozero kommenteerimine on välja lülitatud

Muriel Barbery: Haldjate elu

„Haldjate elu” on müstiline lugu kahest üleloomulike võimetega orvust Mariast ja Clarast.

Muriel Barbery „Haldjate elu” on müstiline lugu kahest üleloomulike võimetega orvust Mariast ja Clarast. Maria elab Prantsusmaal Burgundia üksildases külas ja ta suudab kõneleda loodusega. Clara kasvab üles Itaalias Abruzzo mägikülas ja on ebatavalise muusikaandega. „Haldjate elu” on justkui muinasjutt ja samas fantaasiakirjandus, ent eelkõige on see igavikuline lugu hea ja kurja võitlusest. Romaani tegevus kulgeb määratlemata ajas, oma rolli mängivad müüdid, legendid ja rahva­uskumused. Barbery lopsakas stiil on viimseni lihvitud ja keel kohati arhailise maiguga. 1969. aastal Marokos sündinud prantsuse kirjanik ja filosoofiaõppejõud Muriel Barbery on avaldanud kolm romaani. Eesti keeles on kirjastuselt Varrak ilmunud „Siili elegants” (2012).

Kirjastus Varrak
Tõlkinud Pille Kruus

240 lk, 19 eurot

29-08-2016

Lisas: Silver Sära

Rubriigid: Uudised | Muriel Barbery: Haldjate elu kommenteerimine on välja lülitatud

Margus Haav: Kuidas lõhnab kuri

Eesti autori lühem düstoopiline debüütromaan

“Nende röövretked olid aastatega jäänud järjest harvemaks. Esiteks ei olnud nende tegevusraadiuses suurt midagi enam võtta jäänud ning lisaks oli väljas viimastel aastatel muutunud ohtlikumaks kui kunagi varem. Kord tabasid nad mehe, kes kuulus gängi. Nad avastasid ta juhuslikult hoonest, kuhu sisse murdsid. Mees peitis ennast pööningul. Laelaudade naksumine andis ta ära. Tal oli kirves ning sellega suutis ta Berkile õlga lüüa, enne kui pärast lühikest, kuid karmi võitlust Olaf ja teised temast jagu said. Nad riputasid ta käsipidi maja suure saali lühtrikonksu külge. Mees teadis, et ta sureb. Küsimus oli ainult selles, kas surm tuleb raske või kerge. Ta oli vintske vend ning palju temast välja pigistada ei õnnestunud.”

On aatomisõdade ja tsivilisatsiooni hävingu järgne aeg. Unustatud rannakülas elab Erik koos oma isa Einariga. See küla on käputäie inimeste viimane pelgupaik, mis ühel ööl – nagu kõik muugi – ootamatus rünnakus oma otsa leiab. Põgenema pääsevad kolm meest ja üks poiss, kes läbi õõvastavalt veriste ohtude, geomeetriliselt kuhjuvate laibahunnikute saatel, tuhande kilomeetri kaugusel asuvasse Linna teele asuvad.

Kirjastus Fantaasia
Sari: Sündmuste Horisont

128 lk, 21 eurot

25-08-2016

Lisas: Silver Sära

Rubriigid: Uudised | Margus Haav: Kuidas lõhnab kuri kommenteerimine on välja lülitatud

Ari Marmell: Varga pakt

Young adult fantasy, Widdershini-sarja esimene raamat Ameerika autorilt

Kunagi oli ta Adrienne Satti, Davilloni orvuke. Tal õnnestus viletsusest välja murda ja linna aristokraatia hulka tõusta, otsekui muistses tuhkatriinuloos. Elu oli ilus kuni ühe õudse ööni, mil inimeste ja teiste jõudude korraldatud metsik verepulm temalt kõik röövis. Nüüd on ta Vastupäeva, varas, kes lõikab endale Davilloni allilmas teed vaheda mõõga, veel vahedama taibu ja müstilise võõramaa jumala Olguni abiga, kel pole teisi kummardajaid peale Vastupäeva. Elu pole just suurem asi, eriti võrreldes vanade aegadega, ent vähemalt on see tema enda oma. Aga nüüd tõstavad paljud taas tema vastu kätt, valmis lõhkuma kõik, mida ta on üles ehitanud. Linnavalve tahab teda vangi panna. Tsunftikaaslane tahab teda tappa. Ja tüdruku minevikust pärit jube, sünge, iidne olevus ajab teda taga. Vastupäeva ja Olgun otsivad vastuseid ja nõuavad õigust – kui just need, kes teda aastate eest hävitada üritasid, ette ei jõua ja oma tööd lõpule ei vii.

Kirjastus Pegasus
Tõlkinud Eve Laur

304 lk, 20 eurot

23-08-2016

Lisas: Silver Sära

Rubriigid: Uudised | Ari Marmell: Varga pakt kommenteerimine on välja lülitatud

Philip K. Dick: Mees kõrges lossis

Natsi-Saksamaa ja Jaapan on võitnud 1948. aastal II maailmasõja

Ameerika pärast Teist maailmasõda. Liitlased on kaotanud, nende vaenlased vallutanud maailma. Ellujäänud elavad kohutavas hirmus. Natsid on vallutanud New Yorgi, Californiat aga valitsevad jaapanlased. Nende kahe rivaalitseva supervõimu vahelises puhvertsoonis elab põrandaaluse bestselleri autor, mees, kes kirjutas kuuldavasti sellest, milline oleks maailm võinud olla. See aga ei saa tolles maailmas jääda tagajärgedeta.

Kirjastus Tänapäev
Tõlkinud Karin Suursalu

266 lk, 20 eurot

17-08-2016

Lisas: Silver Sära

Rubriigid: Uudised | Philip K. Dick: Mees kõrges lossis kommenteerimine on välja lülitatud