Olulist

Ulmefilmid PÖFFil

PÖFFi “Öised värinad” toob ekraanile viimase aasta õudus-, fantaasia- ja B-filmide paremiku. Oodata on ka arvukalt filmikülalisi.
Teiste hulgas näeb žanrifilme demonstreerivas alaprogrammis Eesti-Etioopia koostööl valminud pöörast friigifilmi “Jeesus näitab sulle teed kiirteele” ja palju laineid löönud müstilist õudukat “Majakas”.
Kahte eelmainitud filmi demonstreeritakse festivalil vaid ühel seansil.
Cannes’i festivalilt tuule tiibadesse saanud õõvafilmis “Majakas” kehastavad Robert Pattinson ja Willem Dafoe majakavahte, kes 19. sajandi lõpus alustavad isolatsioonis elades eksistentsiaalset võitlust elu ja surma peale. Peamiselt vaid ülistavat kriitikat pälvinud mustvalge teose on lavastanud viimase kümnendi üheks mõjusamaks õudusfilmiks tituleeritud filmi “Nõid” autor Robbert Eggers.
Hispaania, Eesti ja Etioopia koostööl vändatud futuristlikus friigifilmis “Jeesus näitab sulle teed kiirteele” tuleb aga lähitulevikus megalinnaks kasvanud Tallinnal võidelda küberviirusega nimega Nõukogude Liit. Erinevatel žanrifilmide festivalidel auhindu noppinud friigifilmi üheks kaastootjaks on meie Alasti Kino.
Eksklusiivse seansina linastub PÖFFil vaid korra ka 2015. aastal kõvasti laineid löönud Türgi õudusfilm “Baskin”, mida on juba jõutud kutsuda moodsaks Lovecrafti elluäratajaks. Seansil kohtub fännidega oma uue filmiga “Ilma suuta tüdruk” festivalil viibiv lavastaja Can Evrenol.
Rohkearvulise külaliste grupiga toimub “Kesköiste värinate” programmis USA õõvapõneviku “Head ajad” rahvusvaheline esilinastus. Ootamatute süžeekäikudega must komöödia jälgib ühte perekondlikku õhtusööki, mis žanrit silmas pidades läheb loomulikult aia taha.
Värske film on ka venelaste “Varjuhunt”, mida seni on demonstreeritud vaid loetud festivalidel. Skandaalse kuulsusega Valeria Gay Germanika viies täispikk mängufilm on atmosfäärilt fantastiline põnevik, mis on kantud eestlastelegi tuttavast libahundi mütoloogiast. Tänavusel Vene filmide festivalil Kinotavr kriitikuid segadusse ajanud teoses näeb ühes peaosas ka tänavuse PÖFFi elutööpreemia laureaadi Andrei Kontšalovski partnerit ja Venemaa filmitähte Julia Võssotskajat.
Musta huumori austajaid oodatakse saksa kaasaegse filmi klassiku Fatih Akini linateose “Kuldne kinnas” seanssidele. Sarimõrvarilugu, mis on groteskne peegelpilt Saksamaa minevikku ja tulevikku, on viidud 1970ndate aastatesse. Filmis särab lausa ebatavaliselt inetu peategelasena saksa näitleja Jonas Dassler.
Juba oodatud ja kindlat kvaliteedimärki kannavad prantslase Quentin Dupieux’ uus süsimust komöödia “Hirvenahk” ja alati üllatada oskav jaapani žanrikino legend Takashi Miike märulikomöödia “Esimene armastus”.
PÖFFi publikule ei tohiks võõras olla ka lavastajatandemi Severin Fiala ja Veronika Franzi nimi, kes viis aastat tagasi šokeerisid publikut thrilleriga “Head ööd, emme”. Nüüd on nad tagasi filmiga “Onnike”, kus sarnaselt nende debüütfilmile ei tule puudust kõhedusseajavast atmosfäärist ja läbitunnetatud stiilist.
Ka teine režissööriduo Aaron Moorhead ja Justin Benson on PÖFFi žanrifilmide sõpradele hea tuttav. Ühed hinnatumad sõltumatu filmi lavastajad on pärast paariaastast pausi lavastanud oma karjääri kalleima ulmefilmi “Ajanihked”, mida enne PÖFFi on näidatud samuti vaid loetud filmifestivalidel.
Moorhead ja Benson on produtsentideks ka ühele programmis linastuvale õuduskomöödiale “Pärast südaööd”, kus ei puudu koomika ning vaiba täielik alt ära tõmbamine.
Programmi kokkupanija Helmut Jänese sõnul läbib kõiki programmi filme ühine märksõna “fantaasia pillerkaar”, tuues intelligentselt esile žanrifilmimaailma kõige põnevamad trended ja värvigammad.
Kokku linastub “Öiste värinate” programmis 11 filmi.

Programmi filmid

“Ajanihked” (Synchronic), rež Aaron Moorhead, Justin Benson (USA)
“Baskin” (Baskin), rež Can Evrenöl (Türgi, USA)
“Esimene armastus” (Hatsukoi), rež Takashi Miike (Jaapan, Suurbritannia)
„Head ajad” (Happy Times), rež Michael Mayer (USA) – rahvusvaheline esilinastus
“Hirvenahk” (Le daim), rež Quentin Dupieux (Prantsusmaa)
“Jeesus näitab sulle teed kiirteele” (Jesus Shows You The Way To The Highway), rež Miguel Llansó (Hispaania, Eesti, Etioopia)
“Kuldne kinnas” (Der Goldene Handschuh), rež Fatih Akin (Saksamaa, Prantsusmaa)
“Majakas” (The Lighthouse), rež Robert Eggers (USA)
“Onnike” (The Lodge), rež Severin Fiala, Veronika Franz (Suurbritannia, USA)
“Pärast südaööd” (After Midnight), rež Jeremy Gardner, Christian Stella (USA)
“Varjuhunt” (Myslenny volk), rež Valeria Gay Germanika (Venemaa)

Kõikide filmidega on võimalik tutvuda PÖFFi kodulehel

Soovitame soojalt ka teistes programmides linastuvaid ulme-, õudus- ja fantaasiafilme:

“Tezuka Barbara” (Tezuka’s Barbara), rež Macoto Tezuka (Jaapan, Suurbritannia, Saksamaa), märksõnad: manga, põnevus, erootika
“Ilma suuta tüdruk” (Girl With No Mouth), rež Can Evrenol (Türgi), märksõnad: fantaasia, postapokalüptika, seiklus
“Rongiga reisimise eelised” (Ventajas de viajar en tren), rež Aritz Moreno (Hispaania), märksõnad: thriller, must komöödia
“Paeluss” (Tapeworm), rež Milos Mitrovic, Fabian Velasco (Kanada), märksõnad: absurdikomöödia
“Põrgulik jumal” (Il Signor Diavolo), rež Pupi Avati (Itaalia), märksõnad: õudus, draama, thriller
“Pelikani veri” (Pelikanblut), rež Katrin Gebbe (Saksamaa, Bulgaaria), märksõnad: õudus, draama
“Tukkuv linn” (Drowsy City), rež Dung Luong Dinh (Vietnam), märksõnad: thriller, põnevus
“Mõrtsukkuninganna” (Killer Queen), rež Ramin Fahrenheit (Kanada), märksõnad: grindhouse, friikidele
“Suparna – naine teiselt planeedilt” (Suparna), rež Sujeewa Priyalal (Sri Lanka), märksõnad: fantaasia, ulme, friikidele.

Õhtud eesti ulmega

Eesti Ulmeühingu ürituste sari “Õhtud eesti ulmega”, mis leiab aset iga kuu teisel reedel algusega kell 19.00 Tartu kirjanduse majas (Vanemuise 19), jätkub detsembri teisel reedel, 13. detsembril. Esitleme Joel Jansi Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel II koha pälvinud romaani “Tondilatern” Autoriga vestleb žürii liige Mairi Laurik. Tutvustamisele tuleb taas ka üks Pühaste õlu. Kestus umbes tund aega.
Ürituse lõppedes jätkub seltskondlik osa “Õlleministeeriumis”, kuhu, nagu alati,  on oodatud kõik ulmesõbrad.

Kogu ürituste sarja kava (täieneb pisitasa asja edenedes).

Rubriigid: Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.