Jutuvõistlus 2017

Eesti Ulmeühingu ja kirjastuse Fantaasia neljandal ulmejuttude võistlusel osales 68 lugu, juttude paremik avaldatakse ulmeantoloogia Täheaeg järjekordses numbris. Kuna avaldamiskõlblikke jutte oli peaaegu kolmkümmend, siis jagub jutte ka võrguajakirja Reaktor ja Reaktori jutukogumikku Tuumahiid, mis ilmub loodetavasti samaaegselt Täheajaga.

Äramärgitud esikümne osas tundus seekordne võistlus tugevam kui varasemad. Kui eelmisel korral oli mõnevõrra rohkem postapokalüptikat, siis seekord oli märksõnaks huumor – mitte küll kõigis lugudes, aga siiski rohkem kui tavaliselt. Torkas silma ka soov Eestist ja tänapäevast eemalduda ja kirjeldada pigem võõramat või fantastilisemat keskkonda. Edu saatiski pigem neid, kes julgesid fantaasial lennata lasta.

Meeldiv oli ka tõdeda, et autorid on hakanud etteantud mahu ülempiire ära kasutama ja tahavad kirjutada pikalt, ehk jutustada põhjalikult fabuleeritud lugu.

Tulemused
1. koht „Päästa meid kurjast“, Heinrich Weinberg, Reidar Andreson
2. koht „Tsölibaadi lõpp“, Maniakkide Tänav
3. koht „Juhtmevaba armastus“, Luule Lille
4. koht „Enne kui lahvatab leek“, Aleksander D. Lannes
5. koht „Tuulerändur“, Miikael Jekimov
6. koht „Kõik kivide pärast“, Piret Frey
7. koht „Meie külas nähti imet“, Maniakkide Tänav
8. koht „Jumala hingus“, T. K. Jürgens
9. koht „Raske vihm“, Manfred Kalmsten
10.–11. koht „Rohelistest välisseintest plastakendeni ehk näitus Geuna linnapildi ajaloost“, Triinu Meres
10.–11. koht „Mina: kaitsja“, Kaisa-Liina Näär

Teise vooru pääsenud lood (kohad 12-21): „Das Kulturkonflikt“, „Verilaid“, „Mustade inglite armee“, „Valguse võimendamine ergastatud kiirguse abil“, „Alkeemiku täht“, „Tagasi maa peale“, „Kuidas haldjas orki lendas“, „Taevatrepi punased astmed“, „Prinditud (l)ootused“, „Udriku küla surnumanaja“.

Jutuvõistluse tulemustest teatamine toimus 13. mail kl 12 Tartu Linnaraamatukogu neljanda korruse saalis. Pakuti veini ja suupisteid, räägiti ulmeühingust, jutukirjutamise töötubadest, kirjastusest Fantaasia ning sellest, mis võistlusele saabunud lugudest edasi saab. Võistluse toetajate hulka kuulusid Eesti Kultuurkapital, Eesti Ulmeühing, kirjastus Fantaasia ja trükikoda DiPri. Žüriisse kuulusid Raul Sulbi, Juhan Habicht, Eva Luts, Ats Miller, Mann Loper.