Estcon 2012

Estcon 2012 toimus 13.–15. juulil, Põlvamaal Saarjärve puhkekompleksis. Estcon on Eesti Ulmeühingu korraldatav iga-aastane suur suvine kirjandusüritus, mille raames kuulutatakse välja ka ulmeauhinna Stalkeri võitjad.

FB sündmus: https://www.facebook.com/events/238411956275419/
FB grupp: https://www.facebook.com/groups/117178714986167/

Estcon 2012 sõnas
: Riho Välk, Mart Redi, Reaktor 7/2012 (üldülevaade) ja 8/2012 (mitmed Estconi ettekanded)

~ * ~

Estcon 2012 toimus 13.-15. Juulil Põlvamaal, Saarjärve puhkekompleksis. Kaalusime küll ka teisi kohti, kuid need olid kas juba kinni pandud või oluliselt kallimad, kokkuvõttes jäime taas Saarjärvega rahule. Ilm oleks ju võinud veidi parem olla, aga hoopis rohkem tuli puudu ajast, et juttu ajada veel ja veel.

Laias laastus läkski kõik nii, nagu kava ja lisaprogramm ette nägid – küll mõne koha peal väikese viivitusega, küll mõne koha peal üle aja minnes. Ära jäi kaks ettekannet: HÕFFi tutvustus esineja terviseprobleemide tõttu ning viimane ettekanne puhtast ajapuudusest, sest kell oli juba kolm ja kõik kibelesid pigem kodu poole minema (lisame need järgmise aasta kavasse).

Reede õhtul vaatasime koos Raul Tammetiga tema filmidest peale „Soolo“ (ainus film, millele Gunnar Graps on muusika teinud – ja kus ta ka näitlejana üles astub) ja „Pulmapildi“ ka lühifilmi „Kiri Giuliale“. Seejärel sai muidugi autorit pinnitud, et miks rohkem ei ole? Väga paljulubavad ju! Meeldiv kohtumine autoriga, unustatud klassikuga.

Reede õhtu jätkus edukalt pea varahommikuni lisaprogrammi ning maja-ees-jutuajamisega. Laupäeva põhiprogramm kaotas seetõttu mõned kuulajad unele, aga pakkus palju huvitavat ärksatele.

Juubeliürituse puhul (15. Estcon!) räägiti palju asjade algusest – miks üldse loodi MTÜ Eesti Ulmeühing, mis plaanid sellega olid, kuidas rahvas konsolideerus ning kui napilt esimesed Estconid toimusid. Kõigi nende aastate jooksul on iga kord kohal olnud viis inimest: Veiko Belials, Kaarel Jõgi, Jüri Kallas, Erik Bartske ja Olari Meriniit.

Andri Riid rääkis, kuidas samal ajal sai alguse Ulmekirjanduse BAAS ning jäi kindlale seisukohale, et Baasil läheb normaalselt ning kuhugi ta ei kao. Kui probleemi üldse on, siis sellega, et noori arvustajaid ei tule juurde. Lisaks näitas Andri mitmesugust statistikat, millele kasutaja ise ligi ei pääse, aga mida on lootust (taaskord) Reaktorist piiluda.

Vanadelt ja kauakestnud asjadelt läkski sellega jutt üle noortele ja aktiivsetele – ajakirja Reaktor toimetus rääkis oma vähem kui aastasest ajaloost ja töökorraldusest, veidi ka lootustest ja plaanidest. Seejärel võttis sõna Ulmejutulabor, mis on vaid veidi vanem kui Reaktor ja tähistab sünnipäeva 26. augustiga 2011 ning rääkis oma alguse saamisest eelmisel Estconil ning mis sestsaadik toimunud on – nii tehnilises mõttes kui autorite arengu osas. Ettekannet saab lugeda siit.

Seejärel mindi kohe praktiliseks – köögis hakati lühijutte kirjutama ja õues lõunat sööma, köögis nõuti täielikku vaikust ja rahu kirjarahvale.

Lõuna järel pidas Arvi Nikkarev väga toreda ja põhjaliku ülevaate Soome ulmest (annab ikka tunda, et neid on viis korda rohkem kui meid!).

Ka Stalkeril oli väike juubel (15) ning nii meenutati sellegi algusaegu ning räägi hääletajatest ja hääletamisest läbi aegade. Sügisel on plaanis teha üks juubeliüritus, kus kätte jagatakse ka võitjatel kätte saamata jäänud auhinnad. Hääletusest osavõtnute vahel loositi välja auhinnad.

1. Enne 1. juulit hääletanute vahel Eesti Ulmeühingu poolt tasuta osalemise Estcon 2012 või Estcon 2013 – Marko Nugin
2. kirjastus Fantaasia poolt kaks raamatut omal valikul – Tiina Tarik, Oliver Nasser
3. kirjastus Varrak poolt Suzanna McLeod “Vere magus lõhn” (kirjastus Varrak) – Rauno Pärnits
4. kirjastus Varrak poolt Catherine Banner “Kuninga silmad” ja “Pimeduse hääled” – Jaile Jürgens
5. kirjastus Tiritamm poolt Erin Hunter “Sõdalased. Metsikuse ellu” – Aavo Soo
6. kirjastus Tiritamm poolt Pihilip Reeve “Kuldseeklid” – Indrek Hargla

Stalker 2012 hääletajad said ka ära märkida, milline oli tema jaoks kandideerinud raamatuist kauneim.
Kaks korda mainiti:
Pierre Pével «Kardinali Mõõgad» (Varrak)
Maniakkide Tänav «Euromant» (Fantaasia)

Peaaegu kaks korda mainiti:
George R. R. Martin «Mõõkade maru» (Varrak)
George R. R. Martin «Mõõkade maru: 2. osa. Veri ja kuld» (Varrak)
ja
Raul Sulbi (koost) «Täheaeg 9: Joosta oma varju eest» (Fantaasia)
Raul Sulbi (koost) Täheaja kogumikud (Fantaasia)

Üks kord mainiti:
Egert Anslan «Pasknääride vandenõu» (Tänapäev)
Indrek Hargla «Suudlevad vampiirid» (Fantaasia)
Guy Gavriel Kay «Tigana» (Varrak)
Daniel Keyes «Lilled Algernonile» (Ersen)
Walter Moers «Kapten Sinikaru 13 ja ½ elu» (Pegasus)
Albert Sánchez Piñol «Pandora Kongos» (Pegasus)
Siim Veskimees «Ennesõjaaegne kullakarva: Kuu Ordu 2061. aasta sõja esimene raamat» (Fantaasia)

Peale väikest lõbusat vahepala ühispildi tegemisel mindi sujuvalt edasi jutuga sellest, mida kirjastused lähiajal välja and plaanivad ning milliseid ulmeseriaale on eetris oodata.

Õhtupoolikuks jagunes rahvas mitmesse rühma – kes pani end proovile Taivo Risti koostatud mälumänguküsimustega (auhinnad parimatele – kirjastused Skarabeus, Varrak, Fantaasia), kes võttis osa LARPist Maardla, kes võttis osa rollimängust, kes hakkas juba vabakavale keskenduma, kuna juba oli teada, et HÕFFi ettekanne jääb ära. Telgis maganud jäid ilma hommikuni maja ees peetud vestlusringidest – kõige vaiksem hetk oli kella 9 ja 10 vahel hommikul, kui viimased lobamokad olid juba kustunud ja sööjad alles ärkasid.

Pühapäevane lühijutu töötuba võttis tänu tagasisideringile, kus igaüks teise juttu kommenteeris, aega palju rohkem kui plaanitud (ja jällegi nõuti köögis kirjutajatele täielikku rahu ja vaikust). Kirjutajad ise jäid tulemusega rahule ja järgmiseks aastaks teame neile rohkem aega planeerida.

Indrek Hargla rääkis poolelioleva artikli jaoks kogutud materjalide põhjal ulmeseriaalidest, mis polegi ulme ja tekitas sellega elava keskustelu – jah, just nii see ongi, nime poolest nagu ulmeseriaal, aga kui lähemalt vaadata….

Siis oli kell juba kolm ja ühel nõul mindi laiali, et järgmisel aastal jätkata.

~ * ~

Estconi mõnusa kava kokkupaneku eest tuleb tänada eelkõige Veiko Belialsi ning muu sujuva korralduse eest Kersti Taurust ja veel paljusid, kes ringi sebisid ja asju ajasid ja tublid olid. Aitäh! Täname ka auhindadega toetanud kirjastusi Fantaasia, Skarabeus, Tiritamm ja Varrak.